78 - 600 گونه ی گیاهی در 250 سال اخیر منقرض شده اند . ( Euronews )

آموزش ، دانلود ، تست ، نمونه سوال : زمین شناسی یازدهم ، زمین شناسی سوم ، زمین شناسی چهارم

78 - 600 گونه ی گیاهی در 250 سال اخیر منقرض شده اند . ( Euronews )

۲۷۸ بازديد
78 - 600 گونه ی گیاهی در 250 سال اخیر منقرض شده اند . ( Euronews )

78 - 600 گونه ی گیاهی در 250 سال اخیر منقرض شده اند . ( Euronews )

مطالعه های جدید حاکی از آن است که ۵۷۱ گونه ی شناخته شده ی گیاهی از سال ۱۷۵۰ به این سو ( از سال 1750 به بعد ) به طور کامل منقرض شده‌اند .

با این حال دانش مندان معتقدند تعداد گونه‌ ها ی منقرض شده بسیار بیش تر است که به علت محدودیت دانش بشری از چشم محققان دور مانده است .

دکتر آیمر نیک لوگادا از باغ گیاه‌ شناسی سلطنتی کیو لندن که بخشی از تیم تحقیقاتی انقراض گیاهان است به خبر نگاران گفت : (( گیاهان اساس حیات بر روی زمین هستند ؛ آن ها اکسیژن هوا را تولید می‌ کنند و مواد غذایی ما و دیگر موجودات زنده را تامین می‌کنند . ))

خانم لوگادا در ادامه افزود: (( گیاهان ستون فقرات اکو سیستم‎ ها هستند و انقراض گیاهان خبر بدی برای همه ی موجودات زنده است . ))

به گفته ی دانش مندان ، میزان انقراض گیاهان ، ۵۰۰ برابر بیش تر از آغاز انقلاب صنعتی است و انتظار می‌ رود به دلیل فعالیت‌ های صنعتی ، با سرعت بیش تری نابود شوند .

گمان می‌ رود تعداد گیاهانی که از حیات وحش ناپدید شده‌ اند ، بیش از دو برابر مجموع پرندگان ، پستان داران و دو زیستانی است که تاکنون منقرض شده اند .

پژو‌هش‌ ها حاکی از آن است که به جز گونه‌های منقرض شده ، گونه های بسیاری نیز به صورت (( جان دار بی‌ جان )) بر روی زمین حضور دارند ؛ بدین معنا که آخرین باز مان دگان گروه خود هستند و شانسی برای تولید مثل و تکثیر خود نداشته و از بین خواهند رفت .

دکتر ماریا وُرنُستوا از باغ گیاه‌شناسی سلطنتی کیو در گفت و گو با گاردین گفت : (( چندین سال طول خواهد کشید تا اطمینان یابیم یک گیاه منقرض شده است چرا که برای این مساله نیاز به تایید رسمی داریم ؛ به همین علت نمی‌ توان انقراض بسیاری از گونه‌ های گیاهی را که در جنگل‌ های انبوه می‌ رویند ، بررسی کرد . ))

وی در ادامه افزود : (( سالانه حدود ۲۰۰۰ گونه ی جدید گیاهی شناسایی می‌ شوند و بسیاری از گونه‌ ها ی گیاهی قبل از کشف شدن منقرض می‌ شوند ؛ امری که نشان می‌ دهد انقراض گیاهان بسیار سریع تر از چیزی است که ما فکر می‌کنیم . ))


علت اصلی انقراض ، تخریب زیست گاه‌ های طبیعی توسط فعالیت‌ ها ی انسانی ، از جمله ، برداشت بی‌ رویه از جنگل و تبدیل زیستگاه‌ های گیاهی به زمین‌های کشاورزی و مراتع دامداری است .

تجزیه و تحلیل گیاهان نشان داد که هاوایی بیش ترین میزان انقراض را داشته است .

آفریقای جنوبی ، استرالیا ، برزیل ، هند و مادا گاسکار در رتبه‌های بعدی قرار دارند .


پایگاه داده ‎های انقراض گیاهان ، نتیجه ی سال‌‌ ها تحقیق علمی و گزارش‌ های میدانی است .

دانش مندان امید وار هستند که با توجه به این موضوع که چه گیاهانی در خطر انقراض هستند ، از نابودی کامل آن ها ممانعت کرده و به حفظ این گیاهان کمک کنند .


فروش انواع ماهی زینتی و حلزون
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.