16 - طول عمر آثار باستانی هزاران ساله چگونه تعیین می‌شود ؟ ( فیلم آموزشی ) ( کربن 14 ) ( زمین شناسی یازدهم ) + مواد رادیو اکتیو و سن مطلق ( فیلم کوتاه آموزشی ) .

۳۲ بازديد

16 - طول عمر آثار باستانی هزاران ساله چگونه تعیین می‌شود ؟ ( فیلم آموزشی ) ( کربن 14 ) ( زمین شناسی 11 )

طول عمر آثار باستانی هزاران ساله چگونه تعیین می‌شود ؟ ( فیلم آموزشی )

فصل اول زمین شناسی یازدهم .

آیا تا به حال از خود پرسیده‌ اید که باستان‌ شناسان چگونه قدمت آثار باستانی ، مثلاً نقاشی‌ ها و نگاره‌ های غار لاسکو در فرانسه را که نوع بشر ۱۷/۳۰۰ سال پیش ترسیم کرد ، تعیین می‌کنند ؟ ( نظریه پردازان فضا نوردان باستانی )

یا قدمت « کفن تورین » در ایتالیا را ، که به باور بسیاری کفن عیسی مسیح بوده‌ است ؟ ( نظریه پردازان فضا نوردان باستانی )

یا این که دانش مندان چگونه می‌توانند زمان و سال مرگ یک مومیایی را تعیین کنند ؟ ( مرتبط با زمین شناسی 11 ) .

تعیین قدمت و عمر آثار و اجساد به جا مانده از هزاران سال پیش با اندازه گیری فعالیت یا تعیین عمر کربن ۱۴ ممکن شده است .

یک ماده ی ارگانیک با منشأ گیاهی یا منشأ حیوانی هم کربن - 14 دارد و هم کربن 12 .

کربن 14 نوعی رادیو اکتیو است و میزان آن در هر ماده ی اُرگانیک تا زمانی که زنده است به دلیل ارتباط با اَتمسفر ، ثابت می‌ ماند .

وقتی یک ماده ی زنده می‌ میرد ، دیگر کربن ۱۴ جذب نمی‌کند ، با سرعتی ثابت تجزیه می‌شود و رادیو اکتیویته ی طبیعی آن به آرامی کاهش می‌ یابد .

هر ۵۷۳۰ سال نیمی از اتم‌های کربن ۱۴ به نیتروژن تبدیل می‌شوند .

به این پدیده ی نیمه عمر می‌گویند . ( تعریف ساده ی نیمه عمر )

« ویلارد لیبی » آمریکایی به خاطر کشف همین ماهیت « کرونومتری » کربن۱۴ بود که جایزه ی نوبل شیمی را در سال ۱۹۶۰ میلادی از آن خود کرد .

دانش مندان برای تعیین عمر یک ماده ی نمونه ، کمیت کربن ۱۴ ی آن را با اندازه‌ گیری رادیو اکتیوته ، یا با شمارش اتم های کربن ۱۴ ی آن ماده به روش طیف‌ سنجی مشخص می‌کنند . ( روش طیف سنجی )

به عبارت دیگر دانش مندان زمان مرگ یک اُرگانیسم را با مقایسه ی میزان کربن ۱۴ و کربن ۱۲ که همیشه ثابت می‌ ماند ، معلوم می‌ کنند .

این تکنیک ، روشی بسیار دقیق در باستان‌ شناسی ، لرزه نگاری و آتش فشان شناسی ، هوا شناسی ، کشاورزی و اقیانوس‌ شناسی است ، اما محدودیت‌ های خود را هم دارد ؛ عمر نمونه ی مورد مطالعه نباید بیش تر از ۵۰ هزار سال باشد چرا که مقدار کربن آن بسیار کم است و فقط در تخمین عمر ارگانیسم‌ زنده جواب می‌دهد نه به عنوان مثال : سنگ .

( میگه : نه به عنوان مثال : سنگ . فقط در تخمین عمر ارگانیسم زنده )16 - مواد رادیو اکتیو و سن مطلق . ( فیلم کوتاه آموزشی ).فروش انواع ماهی زینتی و حلزون

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.